Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Škola jako kamarádka?

9. 09. 2014 10:01:00
Mám prvňačku a tak nám 1. září do života vneslo plno změn. Do rodiny nám nakráčela škola. Sice byla první tři dny usměvavá, cukrbliky rozhazovala do všech stran a radostně cvrlikala, jak je vše skvělé a že se všechno zdaří. Teď u nás bydlí týden a úsměv, aspoň mě, mizí z tváře. Zjišťuji totiž, že ačkoli se škola zdála jako sladké pokračování dětství, po pár dnech se z ní stává docela solidní uzurpátor. Ona se nám totiž doma pořádně zabydluje - chápu, možná s námi zůstane celých 18 let - ale to nic nemění na tom, že dalšího člena rodiny už jsem opravdu nechtěla.

Změny přicházejí postupně. Nejdřív v podobě "kupte mi toto či toto" a mým kamarádkám - odpoledním kroužkům - ještě "tuhle drobnost". Někdy jde o drobnosti jako je guma či obal na Živou abecedu, jindy je to již mnohem víc peněz za neviditelné věci jako je třeba příspěvek na SRPŠ. V noci, kdy jsem pro všechny starosti nemohla spát, jsem spočítala, že mě tyto "drobnůstky" vyšli už na 10 500Kč. A zdá se, že to není konečný stav.

Další změny pak nese každodenní soužití. Škola už nedělá cukrbliky a my taky nejásáme nadšením. Nejhorší je to ráno, když nám školní duch nakráčí do ložnice a burcuje nás do nového dne. Nejradši bychom všichni zalezli pod peřinu, ale ta nám je hned stržena z těla a musíme rychle do koupelny, oblékat se a snídat, jen abychom byli včas na vyučování. Moje prvňačka je z těchto ranních střetů s realitou nešťastná a byla by nejradši, kdyby se od nás škola odstěhovala. Během dne jsou ale se školou velké kamarádky - to asi díky paní učitelce, která na rozdíl od nás školu umí držet ve správných hranicích. Odpoledne se ale rozpoutá nový boj. Místo hraní mé prvňačce škola podsouvá své hry, domácí úkoly. Tedy možná víc mě než jí. Je to dost otravné, a ačkoli se tento čas snažíme co nejrychleji zvládnout, dobrým vztahům to moc nepomáhá. Po odpoledním zápasení s úkoly nás škola na 2-3 hodiny opouští a jde si kafe jinam. Pro nás doma je to nejradostnější část dne, kdy se vše vrátí na dvě tři hodiny do starých kolejí. Bohužel, se soumrakem si škola u nás zase nazuje bačkůrky, a tentokrát nás zahání do postele. Dokonce nám vypíná televizi! Vše zdůvodňuje tím, že ona je teď nejdůležitějším členem rodiny a my jí musíme poslouchat, podřídit se. Když to neuděláme, dostaneme černý puntík.

Večer, když už moje prvňačka spí, uvědomuji si razanci a netoleranci ze strany školy. Asi bychom měly být kamarádky, ale zatím jsme spíš konkurentky v boji o prvňačku. Tenhle stav se mi nelíbí. Připomíná mi totiž souboj. Zatím jsme sice vždy zvítězili, ale třeba jednou škola porazí nás. A tak hledám hranice, které už paní učitelka našla. Třeba se to do vánoc poddá, zvykneme si, budeme se kamarádit. Nebo aspoň tolerovat a respektovat. A nebo taky ne. Jisté je jen jedno: díky škole už nic nebude takové, jaké bylo dřív a to je dobře.

Autor: Irena Duchoňová | úterý 9.9.2014 10:01 | karma článku: 8.16 | přečteno: 436x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Podmíněná láska

Všechny narcistické rodiny mají něco společného. Podmíněnou lásku. Ať už vám doma říkají: "Budeme tě mít rádi, až se změníš. Takový jaký jsi, si lásku nezasloužíš." nebo "Jsi skvělý, milujeme tě.", žádná láska tam bohužel není.

5.12.2023 v 16:58 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jan Klar

Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.

5.12.2023 v 11:52 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 1021 | Diskuse

Monika Lorenzová

Narcistická rodina - sen o mafii

Sen o mafii měl můj bratr. Byl to vždycky správný a dobrý kluk. A měl správné a dobré kamarády. Ale zdálo se mu o tom, že se stal členem mafiánské bandy.

5.12.2023 v 8:33 | Karma článku: 4.98 | Přečteno: 131 | Diskuse

Olga Medová

Jitka a Den dobrovolníků

5. prosinec mi v dětství vždycky zamotal hlavu. Ráno do školy přišla Jitka s pytlíkem bonbónů, protože podle kalendáře měla svátek, a večer k nám domů přišel v doprovodu anděla a čerta Mikuláš, co měl svátek až další den.

5.12.2023 v 7:34 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jiří Turner

Škrtněte ekonomy a bude po ekonomických problémech

Jak je to prosté! Ptáte se, jak se škrtají ekonomové? Inu, tak jako ideologie, zakáže se o ekonomice mluvit a psát. Je to stejně snadné, jako se zbavit světonázoru, náboženského přesvědčení, politických preferencí, práva i morálky

4.12.2023 v 16:53 | Karma článku: 31.02 | Přečteno: 3214 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 545
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...