Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Bydlení není hra aneb metrix v realitách

25. 01. 2015 20:45:00
Do letošního roku jsem vstoupila s předsevzetím, že vyměním svůj krásný a rekonstruovaný byt v centru města za větší, byť v horší lokalitě. Výborné rozhodnutí, slyšela jsem od svého okolí. S nadějí na nové začátky jsem se pustila do zjišťování podmínek, finančních možností a nakonec do hledání a výběru samotného bytu. První dny jsem brala jako hru, která je stejně vyzývavá jako pořad Bydlení je hra. S nadšením jsem se probrala různými weby, stanovila si priority pro nový byt, ujasnila si rozpočet.

Jenže mám za sebou měsíc a zjišťuji, že trh s nemovitostmi běží podle nějakých divných pravidel. A že se za 10 let, tedy od doby kdy jsem si pořizovala své stávající bydlení, zcela proměnil. Dle mého, ne k lepšímu. Sice stále trvá dělení bytů na státní, družstevní a osobní (podle vlastnictví), na cihlové a panelové (podle druhu použitého materiálu), dle velikosti a počtu místností, ale do hry vstoupil ještě nějaký nový prvek. Cosi, co by se dalo pojmenovat jako "metrixový paradox". Tedy snaha nemuset myslet sám za sebe, hledat jen užitek, nechat se obelhávat a obelhávat druhé. Připadá mi, že už se neprodává byt pro jeho parametry nebo lokalitu, ale pro plánovaný užitek kupujícího. Paradoxně si ale tento užitek nestanovuje kupující, nýbrž je mu předán na "zlatém podnosu" od prodejce. Chápu že tato prodejní technika může fungovat. Tedy pokud je prodejce dostatečně protřelý v manipulačních technikách a kupující odmítá přemýšlet o možných rizicích celého obchodu. Možná je to jediný způsob, jak nabízet ke koupi zcela vybydlený byt 2+1, ve 4. patře ze 4, bez výtahu, bez balkónu, a to vše za 1,4 milionu. Nevím. Nejsem si pak ale jistá, zda prodejce bytu je pak tím, kým má být, tedy makléřem a odborníkem na trhu s realitami, nebo je jen školeným lhářem, který prodává sny. A tady už podle mne končí hra.

Z potkání se s prodejci bytového pozlátka u předražených bytů na rekonstrukci, je mi zle. Někteří totiž neváhají tvrdit, že kompletní rekonstrukci bytu (jádro, sociály, kuchyň, podlahy, elektřinu atd.) zvládnu za 170tisíc, každý finanční ústav mi na to rád půjčí a hlavně - až nebude venku sněžit, uvidím jak je byt krásný a už nyní zcela obyvatelný. Jiní, že byt v osobním vlastnictví a družstevním vlastnictví má stejnou hodnotu, a že ačkoli družstvo ještě nerozdělilo byt na jednotky, tak časem byt převést do osobního vlastnictví určitě půjde. A ti nejlepší z takových "metrixosallů" klidně lžou, své lži věří a doukáží jít i daleko za etické hranice. Třeba z věty: "Dokud mi neřeknete, že ten byt koupíte, tak Vás nenechám promluvit s členem představenstva družstva!" (což byla reakce prodejce - zástupce nepřítomného majitele na mé přání ujasnit si možnost převodu daného bytu z družstva do osobního vlastnictví přímo někoho odpovědného z družstva), se budu vzpamatovávat ještě dlouho.

Naštěstí existují výjimky. Zatím jsem našla jen ty mezi prodejci, kterým ráda přiznám roli makléře. Jsou to ti, kteří spolu se mnou hledají; ptají se na to, co chci a pomáhají mi splnit moji vizi, aniž by ji překrucovali ve svoji. Neberou na sebe moji zodpovědnost, pravdivě odpovídají i na nepříjemné otázky a jsou schopni přiznat, že něco neví. Naděje tedy je. A doufám, že časem objevím obdobnou výjimku i na trhu s realitami. Věřím, že najdu byt který hledám. Nechci totiž kupovat pozlátko, ale místo, kde mohu žít a kde mohu vytvářet domov.

Autor: Irena Duchoňová | neděle 25.1.2015 20:45 | karma článku: 12.65 | přečteno: 977x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 146 | Diskuse

Mária Vargová

Proč vzniká tenhle blog?

Nemoc, která mě sužuje a se mnou odhadem dalších cca 50 000 pacientů v ČR, téměř nikdo nezná nebo o ní jen matně něco tuší podle názvu. A ten je zavádějící.

27.3.2023 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 14. /

Tento príbeh je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý celý život zbožňoval ženské prirodzenie. Bol fešák, vyšší, štíhly, modrooký, gaštanové vlasy a tam dolu dobre vybavený, začo ho ženy milovali, niektoré aj za nim...

27.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 113 | Diskuse

Sofie Černá

Milgramův experiment

Experiment tohoto mladého profesora začal v neděli 18. června 1961 v laboratoři na Yaleově univerzitě. Rok po procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě.

26.3.2023 v 18:49 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 13. /

Toto čo teraz čítate je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý nadovšetko miloval ženské lono. Valo bol vyšší, štíhly, gaštanové vlasy, modrooký a hlavne dolu veľmi dobre vybavený a aj pre toto všetko bol tak ženami ...

26.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...