Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Popeleční středa

18. 02. 2015 12:08:52
„Tak, zase je tu doba postní a budu muset začít se sebou něco dělat, abych ty velikonoce dobře prožil“, napadne v těchto dnech možné mnohé z nás. Když jsem jako konvertitka prožívala svou první popeleční středu, myslela jsem si, že stačí, že se v tento najím jen v poledne (samozřejmě bezmasého jídla), zbytek dne se budu postit a večer půjdu do našeho kostela. Tam mi kněz udělá na čelo znamení kříže popelem a bude to. Vpadnu tak do doby postní a budu se připravovat na velikonoce. Není třeba nic měnit, stačí jen dělat to, co je spojené s nastávajícím postním obdobím.

Od té doby už uplynula řada let, můj vztah k popeleční středě se značně proměnil, ale jedno zůstává stále stejné: každý rok si před popeleční středou kladu otázky „Čím by pro mne měla Popeleční středa být?, a „Jak to udělat, aby nebyla jen liturgickým předělem mezi dobou liturgického mezidobí a dobou postní, ale opravdu zcela jedinečným dnem roku?“ Hledám tedy výzvy a impulzy k proměně mého života, postojů či návyků.

Dovolím si malý liturgický exkurz, aby bylo jasnější, proč je tento den pro mě / nás tak významný. Popeleční středa je pohyblivou slavností, která je úzce spojená s Velikonocemi. Již v průběhu třetího století se utvářel v prvotní církvi velikonoční okruh s dobou přípravy na velikonoce a vlastní dobou velikonoční. Přípravné období se oficiálně nazývá velikonoční kající doba, ale my mu obvykle říkáme doba postní. Toto období se velmi brzy rozšířilo na 40 dní a začínalo první postní nedělí. Mladá církev již záhy cítila nutnost oddělit slavení neděle a začátek doby postní. Vyčlenila proto speciální den, Popeleční středu, jako předěl mezi běžným časem a časem přípravy na velikonoce. První postní neděli tak začaly předcházet čtyři dny. A do tohoto jedinečného dne, vymezeného povinnostmi přísného půstu i doporučené účasti na bohoslužbě, vtiskla také pečeť konečného určení člověka: pomazání popelem ratolestí z loňské květné neděle nám mám připomenout, že jsme jen prach a v prach se obrátíme.

A čím pro mne bude letošní popeleční středa? Ještě nevím, i když jeden plán už mám. Chtěla bych se o letošní postní době přiblížit ještě víc Ježíši Kristu, který za nás, za naše hříchy, zemřel na kříži a svým zmrtvýchvstáním nám dal naději na život věčný. Přísný půst, stejně jako účast na bohoslužbě a pomazání popelem o Popeleční středě bude pro mne již jen prostředek, jak si ještě víc uvědomit Ježíšovu lásku ke mně a k celému lidstvu. A v odpověď na tuto lásku chci být v tento den radostná a rozdávat úsměv každému, koho potkám.

Přeji proto nám všem, aby nevšední Popeleční středa, byla pro nás výzvou k zastavení se a k přemýšlení o Lásce, která smrtí nekončí a vnáší světlo naděje do těžkostí všedních dnů.

Autor: Irena Duchoňová | středa 18.2.2015 12:08 | karma článku: 12.42 | přečteno: 832x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 145 | Diskuse

Mária Vargová

Proč vzniká tenhle blog?

Nemoc, která mě sužuje a se mnou odhadem dalších cca 50 000 pacientů v ČR, téměř nikdo nezná nebo o ní jen matně něco tuší podle názvu. A ten je zavádějící.

27.3.2023 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 14. /

Tento príbeh je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý celý život zbožňoval ženské prirodzenie. Bol fešák, vyšší, štíhly, modrooký, gaštanové vlasy a tam dolu dobre vybavený, začo ho ženy milovali, niektoré aj za nim...

27.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 113 | Diskuse

Sofie Černá

Milgramův experiment

Experiment tohoto mladého profesora začal v neděli 18. června 1961 v laboratoři na Yaleově univerzitě. Rok po procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě.

26.3.2023 v 18:49 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 13. /

Toto čo teraz čítate je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý nadovšetko miloval ženské lono. Valo bol vyšší, štíhly, gaštanové vlasy, modrooký a hlavne dolu veľmi dobre vybavený a aj pre toto všetko bol tak ženami ...

26.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...