Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Únor včera, dnes i zítra jako jarní výzva

20. 02. 2015 21:42:37
Už několik dní je ve vzduchu - aspoň u nás - jaro. Po sněhu ani památky, tráva se začala zelenat, ptáci zpívají, na sromech jsou jehnědy a vzduch prozařují první opravdu teplé paprsky. Je příjemné být zase venku, dívat se na přírodu a radovat se ze slunce. Na mé zahrádce už kvetou sněženky a narcisky se je marně snaží v květu dohnat. Nutí mě to přemýšlet nad rozmary počasí i času. Jasně, je to divný. Měl by být sníh, stromy a rostliny pod bílou peřinou. Ale divných věcí je ještě víc.

Nevím, jestli si to uvědomujeme, ale je jen pár dní před 25.únorem. Dnem kdy v roce 1948 došlo zastavení rozvoje demokracie v našem státě a k připojení se k sovětskému mocenskému bloku. Na celých 41 let jsme se octli jakoby v jiném, vlastním, světě. Neumím a netroufám si tuto dobu hodnotit. Pamatuji si z ní rohlík za 30 halířů, mléko za 2 Kč / za litr, frontu na banány a pomeranče co jsem chodila stát, i celonoční čekání ve frontě na první barevnou televizi. Pamatuji si, že jsme sice nechodili v uniformách, ale všichni jsme ve škole měli skoro vše stejné - asi nejvíc to bylo viditelné v kombinaci bílých triček, modrých / červených cvičebních trenýrek a bílých cviček. Pamatuji si, že nejkrásnější dovolená byla na Mácháči a že jsem cestovala jen prstem po mapě. Ale stejně tak si vzpomínám na prožitek strachu z jaderné války, na to jak nás ve škole učili používat plynové masky a bránit se v případě napadení, na branná cvičení během vyučování. Vše ale bylo kombinováno s vytvářením obecné jistoty a stability celého systému, ať již dostatkem potravy a zábavy pro všechny "nevybočující" jedince, všeobecnou zaměstnaností všech práce schopných či manifestací našich vojenských sil při různých příležitostech.

Nyní po 67 letech máme demokracii. A dle mého s ní neumíme zacházet. Nestojíme fronty skoro na nic, tedy až na zápisy do prvních tříd. Máme dostatek potravin různé kvality, z nejrůznějších koutů světa a při jejich koupi jsme limitováni jen cenou. Cestujeme kam chceme a nač nám stačí peníze a víza. Uniformita zcela vymizela a byla nahrazena jinými fenomény - nezaměstnaností, nudou a osamělostí. Ze všeho nejhůř se mi ale chápe ten obecný pocit jistoty a stability, která nenarušují ani cenrurovanými médii pronikající zprávy o tom, že stojíme na pokraji války. Je to jako když se nacházíme v radostném víru tance, zpěvu a zábavy, ačkoli je vše kolem nás v plamenech. Děsí mě to... slepost, neochota vnímat realitu, manipulace s veřejností a základními lidskými hodnotami.

A tak mi připadá, že se točíme v únorovém kruhu. Kruhu, který proměnil zimu v jaro, demokracii v totalitu, poválečnou nejistotu v pocit bezpečí, jistotu v ohrožení válečným konfiktem. Kruhu, který víc než co jiného připomíná, že po zimě nemusí přijít jaro, protože jaro už tu dávno je. Kruhu, který je velmi křehký a nemá jasné hranice. Přála bych si, abychom únorové události a výzvy dokázali vidět. A to jak ty minulé, současné i budoucí.

Autor: Irena Duchoňová | pátek 20.2.2015 21:42 | karma článku: 7.46 | přečteno: 207x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 146 | Diskuse

Mária Vargová

Proč vzniká tenhle blog?

Nemoc, která mě sužuje a se mnou odhadem dalších cca 50 000 pacientů v ČR, téměř nikdo nezná nebo o ní jen matně něco tuší podle názvu. A ten je zavádějící.

27.3.2023 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 14. /

Tento príbeh je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý celý život zbožňoval ženské prirodzenie. Bol fešák, vyšší, štíhly, modrooký, gaštanové vlasy a tam dolu dobre vybavený, začo ho ženy milovali, niektoré aj za nim...

27.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 113 | Diskuse

Sofie Černá

Milgramův experiment

Experiment tohoto mladého profesora začal v neděli 18. června 1961 v laboratoři na Yaleově univerzitě. Rok po procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě.

26.3.2023 v 18:49 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 13. /

Toto čo teraz čítate je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý nadovšetko miloval ženské lono. Valo bol vyšší, štíhly, gaštanové vlasy, modrooký a hlavne dolu veľmi dobre vybavený a aj pre toto všetko bol tak ženami ...

26.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...