Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Se chci zeptat

4. 10. 2015 23:59:48
Předem se omlouvám všem milcům českého jazyka a jazykozpytcům, ale nedá mi to... se chci zeptat... fakt jo... jaký je rozdíl mezi mirantem, emigrantem a nájezdníkem? Jak tyhle pojmy vidíte? Co cítíte, když se vysloví?

O migrantech se píše, mluví, čte, kritizuje, pojí se s nim emoce. O emigrantech se píše taky, emoce už se k nim moc nepojí, kritizuje se jen tak někdo a články o nich čte málo kdo. Nájezdníci jsou popíráni jako vyšumělé víno. Jenže asi to není úplně jednoduché.

V roce 1998 jsme stála na vyhlídce nad Vídní. Čučela jsem do krajiny, na Vídeň, a jako dominantu měla mešitu. Kámoš z Vídně pravil (samozřejmě německy a já si něco musela domyslet): "Hele, tohle tu máme. Před sta lety tu odtud evropští císaři a vládci vyháněli muslimy... a my jim to tu teď sami postavíme!" Klepala jsem si na čelo a říkala si, že tohle v Čechách nebude možné. Že přeci žádný racionální politik nepostaví islám nad křesťanství.

V roce 1999, tedy rok před státnicemi, jsem kvůli kámošce co psala diplomku o islámu, vlezla do Vídeňské mešity. Teda, já psala o hinduismu, takže to fakt bylo jen kvůli kámošce. Nebála jsem se, a ani nic nečekala. Chtěla jsem jen cizojazyčný materiál do diplomky. Došla jsem do modlitebny, hurá! Jenže v zápětí mě zastavil fousatý chlapík a vyvedl mne do předsíně. Tam jsme se nedokonalou němčinou - z jeho i mojí strany - mnou způsobené hříšné jednání snažili vysvětlit. Já dostala info, že místo pro ženy je jinde; on info, že jsem katolička a nehodlám konvertovat. Měli jsme snahu se domluvit, takže jsem odcházela se spoustou tiskovin a s vědomím, že jsem kráva, která vlezla do mužského prostoru, a že jednou, až islám bude vládnout světu, tak já budu vazal, který bude platit daň za život, ale bude žít.

V roce 2000 jsem si pak ve Wiener caffe povídala s kámošem belgičanem o multi-kulti v Belgii. Samozřejmě - padla i další témata jako spojení vídeňské kávy a sarchr dortu. Jenže muti-kulti převážilo a já šla na kolej s pocitem, že Čechy se svou multi-kulti uzavřeností nejsou zase tak špatné místo pro život a že život s cikány je vlastně vpohodě.

Uplynulo 15 let a má zkušenost se vrací. V Čechách žijí muslimové a stavíme mešity. Křesťané jsou znovu zabíjeni za to, že jsou křesťané. Nekřesťané nemají v očích muslimů žádnou hodnotu. A multi-kulti je tak zaběhlé, že lecjaký právník očekává byznys ze strany migrantů za špatné zacházení. Šílený proroctví se plní. A já mám strach. Ne z válečných uprchlíků, ale z toho, co přijde. Bojím se nacionalismu, který bude víc a víc eskalovat. Bojím se rozhodnutí politiků, kteří se mohou mýlit. Bojím se změny klimatu v Evropě, které může mít za důsledek zánik evropské kultury. Bojím se našich chybných postojů a skutků, které se sice nyní mohou zdát jako maximální dobro, ale v dalších generacích nám za ně nebudou děkovat.

A tak se chci zeptat: jak jste na tom vy s migranty, emigranty a nájezdníky, který je teď v Evropě odhadem víc než 630 tis, vy? Jaké emoce máte? Máte řešení? Je možné udělat něco pro změnu stávajícího stavu? Má Evropa naději?

Autor: Irena Duchoňová | neděle 4.10.2015 23:59 | karma článku: 19.87 | přečteno: 452x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 147 | Diskuse

Mária Vargová

Proč vzniká tenhle blog?

Nemoc, která mě sužuje a se mnou odhadem dalších cca 50 000 pacientů v ČR, téměř nikdo nezná nebo o ní jen matně něco tuší podle názvu. A ten je zavádějící.

27.3.2023 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 14. /

Tento príbeh je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý celý život zbožňoval ženské prirodzenie. Bol fešák, vyšší, štíhly, modrooký, gaštanové vlasy a tam dolu dobre vybavený, začo ho ženy milovali, niektoré aj za nim...

27.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 3.96 | Přečteno: 113 | Diskuse

Sofie Černá

Milgramův experiment

Experiment tohoto mladého profesora začal v neděli 18. června 1961 v laboratoři na Yaleově univerzitě. Rok po procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě.

26.3.2023 v 18:49 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 13. /

Toto čo teraz čítate je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý nadovšetko miloval ženské lono. Valo bol vyšší, štíhly, gaštanové vlasy, modrooký a hlavne dolu veľmi dobre vybavený a aj pre toto všetko bol tak ženami ...

26.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...