Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Kokosy na sněhu?

15. 10. 2015 9:48:21
Nemůžu si pomoct, musím se podělit. Jen co jsem zapla počítač a otevřela facebook, blikla na mne zpráva od kamarádky: "Hele sleduj! Tohle zveřejnili na iDnes a diskuze je bomba. Už první přispěvek mě rozsekal!"

Poslušna takové výzvy, klikla jsem na odkaz. Dovolím si vložit i sem, aby vám neutekla podstatná část - http://zpravy.idnes.cz/uprchlici-budou-ubytovani-v-nejsevernejsim-lyzarskem-stredisku-na-svete-lezi-ve-svedsku-gsq-/zahranicni.aspx?c=A151014_192740_zahranicni_rych.

Už celá zpráva ze Švédska mi přišla děsně vtipná. Tedy ne že by mi Eritrejců za polárním kruhem nebylo líto, protože to pro ně bude muset být fakt mazec a já bych na jejich místě opravdu být nechtěla, ale už jen pro větu z textu: „Proč to tam nechávat prázdné a studené, když tam může být plno a teplo?“, to stálo číst. Prostě novinářský článek typu bulvár, ale v podání ČTK, takže o to víc legrace. Článek na mé tváři vyloudil úsměv, který nikdo neviděl.

A pak jsem se pustila do čtení diskuze. Ty na iDnes obvykle nečtu, jsem zvyklá číst ty, které jsou pod články uveřejňované na Seznamu.cz. Ale po dnešku to možná prohodím a změním své návyky. Diskuze pod žhavou novinkou o dění ve Švédsku je totiž fakt bomba. Dovolím si jen pár citací, na vás už je, abyste si dohledali další: "Aneb švédský test jak rozpoznat válečného uprchlíka od ekonomického migranta"; "taky si budou moci udelat sněhovou mešitu ----- A můžou jí říkat iglů."; "600 muslimů umrzlo na koberci před lyžařským střediskem za polárním kruhem při čekání na východ slunce před ranní modlidbou. Vyšlo až na jaře...."; "Kokosy na sněhu 2, komedie, 2015: Parta pouštních válečných uprchlíků je ubytována na nejsevernějším středisku evropy, kde je věčný sníh. Snaží se začlenit do společnosti, neohrozit provoz střediska a najít si práci.". Smála jsem se, teď už i nahlas. Z celé té diskuze by Cimrman sepsat hru "Dobití severního pólu migranty za podpory Švédské vlády".

Tím pro mne ale legrace končí. Z celé téhle ranní vtipné slovní přestřelky si odnáším dvě věci. Předně - celá diskuze pod textem je velmi slušná, humorná a víceméně cynická. Vymyká se i tím, že poznámky nejsou na první pohled útočné a xenofobní (tedy když pominu připomínky na adresu sluníčkářů a paní Šabatové). Připadá mi, že se zde víc než jindy projevuje český přístup k realitě - tedy, když už "to" nemůžeme zničit, budeme se "tomu" smát a na adresu "toho" si dělat legraci. Ono to sice ničemu nepomůže, ale uvolní to aspoň ventil obav a strachů v nás. Vzhledem k tomu, že pod textem je do této chvíle více než 400 příspěvků v diskuzi, myslím, že českému člověku je opravdu ouzko. Ta druhá věc je pak širšího druhu. Migranti, kteří zaplavují Evropu a se kterými si neumíme poradit. Přinášejí rizika a zvyky, které neznáme a kterých se můžeme - právem - obávat. Ale to už zabředávám někam úplně jinam...

Autor: Irena Duchoňová | čtvrtek 15.10.2015 9:48 | karma článku: 33.35 | přečteno: 1634x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Pavel Liprt

To nejcennější nejenom ve Svijanech a nejenom 26. března

Velká kaple patří k tomu nejcennějšímu, co lze na zámku Svijany spatřit. Obecně lze s tímto tvrzením souhlasit. Uplynulý víkend tam však byla moje ženuška, a tudíž jsem měl jasno, co je ten největší skvost ve Svijanech.

27.3.2023 v 18:21 | Karma článku: 6.99 | Přečteno: 145 | Diskuse

Mária Vargová

Proč vzniká tenhle blog?

Nemoc, která mě sužuje a se mnou odhadem dalších cca 50 000 pacientů v ČR, téměř nikdo nezná nebo o ní jen matně něco tuší podle názvu. A ten je zavádějící.

27.3.2023 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 14. /

Tento príbeh je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý celý život zbožňoval ženské prirodzenie. Bol fešák, vyšší, štíhly, modrooký, gaštanové vlasy a tam dolu dobre vybavený, začo ho ženy milovali, niektoré aj za nim...

27.3.2023 v 13:08 | Karma článku: 3.93 | Přečteno: 113 | Diskuse

Sofie Černá

Milgramův experiment

Experiment tohoto mladého profesora začal v neděli 18. června 1961 v laboratoři na Yaleově univerzitě. Rok po procesu s Adolfem Eichmannem v Jeruzalémě.

26.3.2023 v 18:49 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jozef Varga

Dvojí život / 13. /

Toto čo teraz čítate je o mojom dávnom priateľovi, je už u Boha, ktorý nadovšetko miloval ženské lono. Valo bol vyšší, štíhly, gaštanové vlasy, modrooký a hlavne dolu veľmi dobre vybavený a aj pre toto všetko bol tak ženami ...

26.3.2023 v 11:12 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...