Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Kokosy na sněhu?

15. 10. 2015 9:48:21
Nemůžu si pomoct, musím se podělit. Jen co jsem zapla počítač a otevřela facebook, blikla na mne zpráva od kamarádky: "Hele sleduj! Tohle zveřejnili na iDnes a diskuze je bomba. Už první přispěvek mě rozsekal!"

Poslušna takové výzvy, klikla jsem na odkaz. Dovolím si vložit i sem, aby vám neutekla podstatná část - http://zpravy.idnes.cz/uprchlici-budou-ubytovani-v-nejsevernejsim-lyzarskem-stredisku-na-svete-lezi-ve-svedsku-gsq-/zahranicni.aspx?c=A151014_192740_zahranicni_rych.

Už celá zpráva ze Švédska mi přišla děsně vtipná. Tedy ne že by mi Eritrejců za polárním kruhem nebylo líto, protože to pro ně bude muset být fakt mazec a já bych na jejich místě opravdu být nechtěla, ale už jen pro větu z textu: „Proč to tam nechávat prázdné a studené, když tam může být plno a teplo?“, to stálo číst. Prostě novinářský článek typu bulvár, ale v podání ČTK, takže o to víc legrace. Článek na mé tváři vyloudil úsměv, který nikdo neviděl.

A pak jsem se pustila do čtení diskuze. Ty na iDnes obvykle nečtu, jsem zvyklá číst ty, které jsou pod články uveřejňované na Seznamu.cz. Ale po dnešku to možná prohodím a změním své návyky. Diskuze pod žhavou novinkou o dění ve Švédsku je totiž fakt bomba. Dovolím si jen pár citací, na vás už je, abyste si dohledali další: "Aneb švédský test jak rozpoznat válečného uprchlíka od ekonomického migranta"; "taky si budou moci udelat sněhovou mešitu ----- A můžou jí říkat iglů."; "600 muslimů umrzlo na koberci před lyžařským střediskem za polárním kruhem při čekání na východ slunce před ranní modlidbou. Vyšlo až na jaře...."; "Kokosy na sněhu 2, komedie, 2015: Parta pouštních válečných uprchlíků je ubytována na nejsevernějším středisku evropy, kde je věčný sníh. Snaží se začlenit do společnosti, neohrozit provoz střediska a najít si práci.". Smála jsem se, teď už i nahlas. Z celé té diskuze by Cimrman sepsat hru "Dobití severního pólu migranty za podpory Švédské vlády".

Tím pro mne ale legrace končí. Z celé téhle ranní vtipné slovní přestřelky si odnáším dvě věci. Předně - celá diskuze pod textem je velmi slušná, humorná a víceméně cynická. Vymyká se i tím, že poznámky nejsou na první pohled útočné a xenofobní (tedy když pominu připomínky na adresu sluníčkářů a paní Šabatové). Připadá mi, že se zde víc než jindy projevuje český přístup k realitě - tedy, když už "to" nemůžeme zničit, budeme se "tomu" smát a na adresu "toho" si dělat legraci. Ono to sice ničemu nepomůže, ale uvolní to aspoň ventil obav a strachů v nás. Vzhledem k tomu, že pod textem je do této chvíle více než 400 příspěvků v diskuzi, myslím, že českému člověku je opravdu ouzko. Ta druhá věc je pak širšího druhu. Migranti, kteří zaplavují Evropu a se kterými si neumíme poradit. Přinášejí rizika a zvyky, které neznáme a kterých se můžeme - právem - obávat. Ale to už zabředávám někam úplně jinam...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Irena Duchoňová | čtvrtek 15.10.2015 9:48 | karma článku: 33.35 | přečteno: 1634x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Vlastík Fürst

Jste jako hluchá kobra

Jsou to lidé, kteří mají pocit, že pravda je to, na čem se shodne většina. Nemají problém tu svou pravdu prosadit klidně i pěstí. Pokud jejich pravda selže, nic se neděje, protože samozřejmou součástí jejich života je i lež.

2.6.2023 v 19:10 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 75 | Diskuse

Jan Pavelec

K. Lhotská, Quo vadis, ODS?

Má-li tato strana lež (klamavou reklamu) už ve svém názvu, nemůže nikdy nikam dokráčet, neboť jak známo: lež má krátké nohy.

2.6.2023 v 16:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 |

Jan Pavelec

Z. Hosman, Bublifuky mediokracie

Zatímco moc zákonodárná, výkonná a soudní jsou ústavně omezeny tzv. systémem vah a protivah, moc mediální si v ČR dělá prakticky co chce, a když si někdo dovolí kritiku, začne volat o pomoc do celého světa.

2.6.2023 v 15:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 |

Jan Pavelec

T. Vodvářka, Mistrovství světa v hokeji bez Rusů není mistrovstvím světa?

Česká média neznají míru a v touze po senzaci slouží jako nástroj ruské propagandy a urážek i v takových oblastech jako je hokej. Je to taková jednosměrná mediální žumpa.

2.6.2023 v 13:16 | Karma článku: 3.21 | Přečteno: 87 |

Jan Pavelec

O. Šebesta, Antibabišismus a profialismus

Tato vláda si dle Vašeho článku může dělat prakticky cokoliv, resp. Vám bude stačit, že se vyvaruje citovaných "smrtelných hříchů" přechozího předsedy vlády, a budete ji tak jako tak i příště volit jako tzv. menší zlo.

1.6.2023 v 16:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 |
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 537
Jsem jaká jsem a ráda se učím novým věcem. Baví mě žít život. A jako maminka jsem nejspokojenější.

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....